Leczenie cukrzycy, leczenie otyłości oraz kompleksowa opieka nad Pacjentem z chorobą otyłością, u którego zdiagnozowana została cukrzyca lub inne zaburzenia metaboliczne, są kluczowe w zapobieganiu groźnych dla zdrowia powikłań. Diabetolog podczas wizyty może zalecić nowoczesne leki na otyłość i cukrzycę, które wielu Pacjentom powalają osiągnąć oczekiwane cele terapii. Cukrzyca i otyłość mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia, natomiast prawidłowo dobrana terapia może zminimalizować dolegliwości związane z chorobą.
Jakie badania wykonać przed wizytą u lekarza diabetologa?
Poniżej przedstawiamy listę badań, które warto wykonać przed wizytą u diabetologa. Na podstawie wyników badań lekarz diabetolog będzie mógł zakwalifikować Pacjenta do leczenia otyłości, cukrzycy i chorób towarzyszących. Jednak pamiętaj, że poniższa lista jest tylko propozycją. Ostateczną decyzję o kwalifikacji do leczenia, jak i decyzję dotyczącą konieczności wykonania dodatkowych badań, podejmuje lekarz podczas konsultacji.
- Komplet badań laboratoryjnych: morfologia krwi, glukoza na czczo, insulina na czczo, ASPAT, ALAT, lipidogram (cholesterol całkowity, TG, LDL, HDL), TSH, kreatynina, eGFR, badanie ogólne moczu.
- Opcjonalnie w zależności od wskazań: kwas moczowy, hemoglobina glikowana HbA1c, witamina B12, witamina D3, USG jamy brzusznej.
Na pierwszą wizytę u lekarza diabetologa powinienieś przygotować:
- Listę przyjmowanych leków wraz z dawkami i dawkowaniem, ewentualnie weź opakowania swoich leków ze sobą.
- Dokumentację medyczną – wypisy ze szpitali, wyniki badań krwi i moczu, USG, RTG, itp.
Ponadto, jeśli chorujesz na cukrzycę i wybierasz się na wizytę, weź ze sobą:
- Wyniki badania dna oka – badanie wykonuje się u okulisty. Na badanie dna oka konieczne jest skierowanie od lekarza mającego kontrakt z NFZ lub lekarza rodzinnego.
- Książeczkę samokontroli, gdzie wpisujesz pomiary cukru i ciśnienia tętniczego. Pamiętaj aby przed wizytą mieć aktualne pomiary, najlepiej z ostatnich dwóch tygodni. Pomiary zwykle wykonuje się na czczo i 2 godziny po głównym posiłku. Jeśli nie jesteś pewny jak często wykonywać pomiary, skontaktuj się z diabetologiem przed wizytą.
- Glukometr – zawsze przynoś na wizyty swój glukometr!
Skontaktuj się ze mną i sprawdź, jak mogę Ci pomóc.
Leczenie otyłości
Zapoznaj się z moją ofertą
Kompleksowa opieka medyczna dla chorych z nadwagą i otyłością.
Wielostronna diagnostyka problemów zdrowotnych.
Optymalne leczenie w oparciu o najnowocześniejsze standardy medyczne.