Jak zrobić zastrzyk na odchudzanie?

Leczenie otyłości

Jak stosować wstrzykiwacze do podawania analogów GLP-1 czyli leków stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości?

Jestem lekarzem i na co dzień zajmuję się leczeniem cukrzycy i otyłości. W gabinecie zawsze przeprowadzam edukację jak używać wstrzykiwaczy, jednak stres związany z wizytą u lekarza sprawia, że nie wszystkie informacje pozostają w pamięci po wyjściu z przychodni. Dlatego dla swoich Pacjentów przygotowałam film edukacyjny, w którym odpowiadam na pytania:

Jak przechowywać wstrzykiwacze?

Aktualnie stosowany wstrzykiwacz przechowuje się w temperaturze pokojowej. Wstrzykiwacze nieotwarte należy przechowywać w lodówce. Nie wolno przechowywać ampułkostrzykawek w zamrażarce lub wystawiać ich na działanie promieni słonecznych.

Podczas wykonywania zastrzyku lek powinien mieć temperaturę pokojową. Należy upewnić się, że lek w strzykawce jest przezroczysty i bezbarwny. Nie należy używać leku, jeśli data ważności leku została przekroczona lub jeśli lek jest spieniony, odbarwiony, mętny lub zawiera kryształki.

Miejsca wkłucia?

Należy wybrać miejsce miejsce na ciele, w które wykonany będzie zastrzyk. Następnie trzeba chwycić palcami fałd skóry o szerokości od 2,5 do 5 cm. Najlepiej zrobić to następujących miejscach:

 • Brzuch, z wyjątkiem obszaru w promieniu 5 cm od pępka
 • Pośrodku z przodu lub na zewnątrz powierzchni ud
 • Tylny obszar górnej części ramienia, jeśli ktoś inny wykonuje zastrzyk

Nie należy wykonywać zastrzyku w miejsca, które są delikatne, zaczerwienione, posiniaczone, stwardniałe lub w miejsca z bliznami lub rozstępami.

Wstrzyknięcie leku za pomocą pena
 • Sprawdzić nazwę i kolor etykiety na wstrzykiwaczu, aby upewnić się, że zawiera on odpowiedni lek.
 • Zdjąć nasadkę wstrzykiwacza. Sprawdzić, czy roztwór we wstrzykiwaczu jest przezroczysty i bezbarwny. Spojrzeć przez okienko wstrzykiwacza. Jeśli roztwór jest mętny, nie używać wstrzykiwacza.
 • Wziąć nową igłę i oderwać papierową nalepkę. Nałożyć igłę bezpośrednio na wstrzykiwacz. Przykręcić, aż zostanie solidnie zamocowana.
 • Zdjąć zewnętrzną osłonkę igły i zachować ją na później. Będzie potrzebna po wstrzyknięciu do bezpiecznego usunięcia igły ze wstrzykiwacza.
 • Zdjąć wewnętrzną osłonkę igły i wyrzucić ją.
 • Na końcu igły może pojawić się kropla roztworu. Jest to typowe, ale podczas pierwszego użycia wstrzykiwacza należy sprawdzić przepływ roztworu.
 • Do każdego wstrzyknięcia należy zawsze użyć nowej igły.
 • Stosując nowy wstrzykiwacz, przed pierwszym wstrzyknięciem należy zawsze sprawdzić przepływ. Jeśli wstrzykiwacz jest już stosowany, nie ma konieczności sprawdzanie przepływu i można przejść do nastawienia dawki.
 • Sprawdzanie przepływu: Obracać pokrętłem nastawiania dawki, aż licznik dawek wskaże symbol sprawdzania przepływu. Trzymać wstrzykiwacz igłą skierowaną do góry. Wcisnąć przycisk podania dawki i przytrzymać, aż licznik dawki powróci do pozycji 0. Wartość 0 musi znaleźć się w jednej linii ze wskaźnikiem dawki. Na końcu igły powinna pojawić się kropla roztworu. Jeśli kropla nie pojawi się, lek nie zostanie wstrzyknięty, choć licznik dawki może się przesuwać. Może to oznaczać, że igła jest zablokowana lub uszkodzona.
 • Nastawienie dawki: Obrócić pokrętło nastawiania dawki, aż licznik dawki wskaże odpowiednią dawkę.
 • Wprowadzić igłę pod skórę zgodnie z zaleceniami lekarza. Wcisnąć przycisk podania dawki i przytrzymać, aż licznik dawki pokaże 0. Wartość 0 musi znaleźć się w jednej linii ze wskaźnikiem dawki. Kiedy licznik dawki powróci do wartości 0, należy trzymać igłę pod skórą (nie wyjmować igły) i powoli policzyć do 6. Wyjąć igłę ze skóry.
 • Po wykonaniu wstrzyknięcia wprowadzić koniec igły do zewnętrznej osłonki igły na płaskiej powierzchni, bez dotykania igły ani zewnętrznej osłonki igły. Odkręcić igłę i ostrożnie ją wyrzucić.
 • Po każdym użyciu należy nałożyć nasadkę na wstrzykiwacz w celu ochrony przed światłem.
 • Zawsze należy wyrzucić igłę po każdym wstrzyknięciu, aby zapewnić wygodę wstrzyknięć i zapobiec zablokowaniu się igieł.

Materiał ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie ma na celu promowania żadnych leków czy wyrobów medycznych.
Link do filmu, którego fragmenty użyto w materiale: https://youtu.be/B1kldLAX2uk

Podziel się tą informacją ze światem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *